статьи

Спекотне літо 2020: напади на українських журналістів

Свобода слова в Україні

Статья. Свобода слова в Україні

Ми починаємо публікувати серію матеріалів про порушення свободи слова в Україні. Точніше, наші статті - про стосунки влади та журналістів. Першим у цій серії буде матеріал, який сягає корінням ще початку 2019-го року. Однак історія тягнеться до сьогодні і напруга продовжує зростати. Так,19-го серпня цього року керівник проєкту Bihus.info повідомив, що його внесли до бази "Миротворця". Причина - журналістське розслідування Дениса Бігуса та Лесі Іванової про розкрадання в українській оборонці людьми, наближеними до Президента Петра Порошенка. Оприлюднені дані цього розслідування були ще 25-го лютого 2019-го.

Сам Денис Бігус внесення його до бази разом з терористами, військовими злочинцями, найманцями та бойовиками прокоментував так: "Мені, звичайно, безмежно шкода, що відмінний на старті проєкт "Миротворець" так сильно занурився "в політічку". Як на мене, вони упоролісь як Кива з жомом. І вписуватися за шахраїв заради їхньої політичної помсти це не дуже гідно. Але за великим рахунком, це їхня справа".
 
Автори «Миротворця» включили Дениса Бігуса до розділу «Чистилище» 13-го липня 2020 року через нібито «маніпулювання суспільно значущою інформацією та поширення завідомо неправдивої інформації з метою підриву довіри до державних інституцій України».
 
У відповідь журналіст-розслідувач Бігус вказав, що «ніхто не зробив для підриву довіри до держструктур більше, ніж їх керівники».
 
Раніше, 3-го липня 2020 року Подільський районний суд Києва зобов’язав проєкт журналістських розслідувань Bihus.Info спростувати інформацію, оприлюднену у лютому 2019-го в сюжеті програми «Наші гроші» про розкрадання в оборонному комплексі України. До суду подавав фігурант журналістського розслідування Ігор Гладковський, син ексзаступника секретаря Ради нацбезпеки і оборони України Олега Гладковського.
 
Позов стосувався захисту честі, гідності та ділової репутації сина та батька Гладковських. Позивачі звернулися до суду ще 4-го березня минулого року, відповідачами в позові вказані громадська організація "ТОМ 14", керівник програми "Наші гроші" Денис Бігус та журналістка-розслідувачка Леся Іванова.
 
Нагадаю, у двох програмах "Наших грошей" 25-го лютого 2019-го оприлюднене розслідування під назвою "Друзі президента крадуть на оборонці (секретні переписки)". Журналістами були озвучені суми відкатів і схеми розкрадання мільйонів гривень на оборонній сфері України. Програма викрила, що безпосереднім учасником цих схем був син заступника секретаря Ради нацбезпеки і оборони Олега Гладковського Ігор Гладковський. Цей матеріал викликав неабиякий резонанс громадськості.
 
Президент Петро Порошенко вже 26 лютого 2019-го закликав правохоронців перевірити інформацію озвучену журналістами-розслідувачами. Також Порошенко підтримав відсторонення першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського на час проведення розслідування. Син Гладковського вирішив подавати до суду на журналістів. А ще один фігурант журналістського розслідування - державний концерн "Укроборонпром" заявив, що журналісти «здійснили маніпулятивний виклад окремих розрізнених даних і не вказали джерел отримання інформації».
 
За повідомленням РНБО, Олег Гладковський звернувся до НАБУ та ГПУ з проханням перевірити викладену в розслідуванні інформацію. На час розслідування його повноваження першого заступника секретаря РНБО будуть призупинені. 27-го лютого минулого року Національне антикорупційне бюро України повідомило, що детективи бюро внесли відомості до ЄРДР і розпочали досудове розслідування за частиною викладених журналістами програми «Наші гроші» фактів про корупцію в оборонному секторі держави. 4-го березня 2019-го року Президент України Петро Порошенко звільнив Олега Гладковського з посади першого заступника РНБО.
 
Звісно, захист честі та гідності у суді будь-якою людиною, в тому числі і політиком, потрібна справа, якщо про тебе оприлюднили неправдиву інформацію. Однак, на жаль, українці добре знають і про чесність більшості українських політиків, і про справедливий український суд, який протягом усіх років незалежності обслуговує кожну наступну владу. Тому, професія журналіст з кожним роком в Україні стає все небезпечнішою, що в майбутньому може призвести до відсутності свободи слова.
 


читайте также:
Статья. Журналіст Катерина Сергацкова, погрози, свобода слова в Україні
Спекотне літо 2020: напади на українських журналістів-3
Статья. Підпал автомобіля Схем, прослуховування журналіста Михайла Ткача
Спекотне літо 2020: напади на українських журналістів-2
Статья. Акція протесту, вбивство журналіста Павла Шеремета
200 днів брехні
Статья. Військового покарали за свободу слова
Звільнили за критику Зеленського
Статья. Створення угорського району на Закарпатті
Угорський район чи розкол України?


Поделиться:  
Опубликовать ВКонтакте Опубликовать в Одноклассниках Опубликовать в Facebook Опубликовать в Twitter
Группы:  
Группа ВКонтакте Группа в Одноклассниках Канал на YouTube

категория: