статьи

Безкарність - причина нападів на журналістів

Свобода слова, Україна, 2019

Статья. Свобода слова, Україна, 2019

Працювати журналістом в Україні завжди було небезпечно за будь-якої влади. "Нічого не змінилося і за президентства Володимира Зеленського", - з сумом говорять правозахисники. Численні моніторинги неурядових організацій свідчать - кількість нападів на працівників ЗМІ та перешкод журналістській діяльності не зменшилася. Повідомляє німецька хвиля DW.

Журналістська спільнота переконана - саме безкарність провокує нові напади та вбивства журналістів. Так, за 2018-й рік правоохоронці розпочали досудове розслідування 258 кримінальних проваджень щодо перешкоджання професійній діяльності журналістів, до суду ж передали лише 26.
 
Професія журналіст залишається однією з найнебезпечніших в Україні. За даними Інституту Масової Інформації, від початку 2019 року в Україні стався 191 випадок порушень свободи слова. Дві третини з них - фізичні напади на журналістів. Жодних позитивних змін за нової влади також не відбулося. Про це говорить щомісячний моніторинг ІМІ.
 
Тривожним сигналом для себе вважають журналісти і поведінку нової владної верхівки. Одразу після інаугурації Володимира Зеленського, глава Адміністрації Президента Андрій Богдан заявив - нова влада може взагалі обійтися без преси та спілкуватимся з народом через соціальні мережі.
 
Ще більш резонансний випадок стався наприкінці вересня цього року. Прес-секретарка Володимира Зеленського Юлія Мендель штовхнула журналіста-розслідувача Сергія Андрушка, щоб завадити поставити питання щодо телефонної розмови українського президента з американським главою держави Дональдом Трампом.
 
Масла у вогонь у цій ситуації додав сам Зеленський. Він розкритикував поведінку журналіста програми "Схеми: корупція в деталях" Андрушка та не засудив дії Мендель. Таким чином, український президент фактично ров'язав руки іншим представникам влади не рахуватися з правами журналіста на отримання суспільно-важливої інформації та показав на власному прикладі, що за це можновладцям - нічого не буде.
 
Ланцюгова реакція не забарилася. Парламентарі наслідують приклад президента. Нещодавно журналістам погрожував народний депутат від партії "Слуга народу" Богдан Яременко, який обурився, що фоторепортери сфотографували і оприлюднили його інтимне листування з повією під час засідання парламенту.
 
Голова громадської організації "Центр громадянських свобод" Олександра Матвійчук головним ризиком журналістів в інтерв'ю DW назвала "задавнену системну проблему безкарності". Вона переконана, це перш за все, слабкість самих державних органів, які лишилися нереформовані і не можуть, а часто і не хочуть проводити ефективні розслідування. Олександра Матвійчук також згадала про збільшення жорстокості нападів на журналістів під час виборчих кампаній і загострення суспільних протиріч внаслідок збройного конфлікту на Донбасі. А на місцях журналісти і далі полишені сам на сам зі зрощенням бізнесу і влади з місцевими правоохоронними органами, підсумувала Матвійчук.
 
Єдиний хто цінує роботу журналістів-розслідувачів і незалежних журналістів в Україні - прості українці. Адже, фактично, їхні журналістські матеріали - єдина можливість дізнатися правду. Так, згідно серпневим загальнонаціональним дослідженням громадської думки України Фондом "Демократичні  ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології, 70 % українців цінують подібні розслідування, бо вони викривають корупцію і критикують зловживання влади на усіх рівнях.


читайте также:
Статья. Протест під Офісом Президента України
Погроми на Банковій та хто за цим стоїть?
Статья. Санкції РНБО проти голови ОПЗЖ Віктора Медведчука та його дружини Оксани Марченко
Україна ввела санкції проти Медведчука та Марченко
Статья. Указ Зеленського про санкції проти депутата ОПЗЖ Козака і телеканалів Медведчука
Україна бере прозахідний курс - закриті канали Медведчука
Статья. Ковід 19, лікування в Україні, українська медицина
Країна без медицини
Статья. 2 листопада, День боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів
Бути журналістом небезпечно як військовим


Поделиться:  
Опубликовать ВКонтакте Опубликовать в Facebook
Группы:  
Группа ВКонтакте Канал на YouTube

категория: